Ochrana pokožky před škodlivými vlivy UV záření

Dnes už nikdo nezpochybňuje nebezpečí nadměrného slunění. Dávky UV záření potřebné k tvorbě důležitého vitamínu D v kůži jsou poměrně nízké, takže nadbytečné vystavování nechráněné kůže účinkům záření je spíše zdraví škodlivé.

UVB záření je zodpovědné za tzv.spálení od sluníčka, zarudnutí až tvorbu puchýřků a také částečně i za pigmentaci.

UVA paprsky pronikají hlouběji do kůže a zodpovídaji za větší část chronického poškození pokožky ( stárnutí, rakovinné změny ).

Míru ochrany kůže před UVB zářením udává hodnota SPF, před UVA zářením je to číslo PPD.

Ochrana UVA by měla být nejméně 1/3 ochrany proti UVB.

Ochrané UV filtry dělíme na :

CHEMICKÉ ( ORGANICKÉ ) UV FILTRY

ORGANICKÉ NEROZPUSTNÉ PIGMENTY

MINERÁLNÍ ( ANORGANICKÉ ) UV FILTRY

Chemické UV filtry se nejdříve musí vstřebat do kůže, musí se aplikovat nejméně 20 - 30 minut před sluněním. Nevýhodou je, že mohou mít malý alergenní potenciál a bývají méně stabilní při vyšší teplotě a delším zářením. Avšak novější filtry ( Mexoryl SX, XL, Tinosorb S atd. ) jsou z tohoto hlediska mnohem bezpečnější.

Organické nerozpustné pigmenty spojuje výhody chemických i fyzikálních filtrů. Nevýhodou je, že v silnější vrstvě může zanechávat bílý film na kůži. ( Tinosorb M )

Minerální UV filtry jsou fyzikální blokátory odrážející a rozptylující UV záření. Jsou to hlavně oxidy titanu, zinku, železa. Jsou vhodné pro osoby s rizikem alergie i pro děti. Na kůži jsou díky mono-rozměrům částic prakticky neviditelné ( nenanáší se na mokrou pokožku ).

Všechny ve vaší lékárně dostupné kosmetické řady zahrnují i UV ochranná mléka a krémy v odstupňované síle :

Střední ochrana SPF 20

Vysoká ochrana SPF 30

Velmi vysoká ochrana SPF 50

Dále jsou přípravky seciálně pro děti, pro mastnou aknózní pleť, pro sluneční alergie.

Doplňkem jsou i mléka po opalování, regenerující namáhanou pokožku.

Vhodnou přípravou ke slunění jsou přípravky s obsahem antioxidantů, předevšim Beta-karoteny v kombinaci s dalšími vitamíny.